W 2008 roku, dzięki Agencji Nieruchomości Rolnych realizującej art. 24, 43, 44 i 48 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r., nr 173, poz. 1219) liczne gminy w całym kraju zyskały wiele nowych obiektów poprawiających jakość życia mieszkańców.
Przekazane nieodpłatnie grunty są wykorzystywane na realizację celów własnych jednostek samorządu terytorialnego, a te koncentrują się na polepszaniu warunków życia i rozwoju infrastruktury. Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy nie mogą sprzedać otrzymanych nieruchomości przez 10 lat.
Również zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (art. 43 ust. 2, art. 44 i 48) ANR może udzielić bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę, remont i przebudowę budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku przekazanego nieodpłatnie, który był w złym stanie technicznym. Ta forma wsparcia stosowana jest przez Agencję od 1999 r.
Na przekazanych gruntach powstają boiska piłkarskie, koszykarskie oraz inne obiekty sportowe służące głównie dzieciom i młodzieży. Również z myślą o nich tworzy się nowe szkoły, domy kultury, świetlice, place zabaw oraz tereny rekreacyjne. Przykładem takiego działania jest chociażby przekazanie przez OT ANR we Wrocławiu ponad 8 ha gruntów na rzecz Gminy Trzebnica, z przeznaczeniem pod usługi publiczne z zakresu oświaty (szkoła z przedszkolem), sportu (sala sportowa i widowiskowa z boiskami) i zdrowia (przychodnia lekarska) o szacunkowej wartości ponad 2 mln zł.
Agencja wspiera również dziedzictwo historyczne Polski. W marcu 2008 r. OT ANR w Rzeszowie przekazał na rzecz Gminy Medyka nieruchomość wraz z obiektami zabytkowymi: budynkiem oficyny dworskiej i parkiem ze stawami. Gmina przekazane mienie zamierza wykorzystać jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, a po wyremontowaniu pałacyku urządzić w nim izbę tradycji ukazującą dzieje Medyki i byłych właścicieli.
Dzięki gruntom przekazanym przez Agencję powstaje w Polsce coraz więcej dróg. Głównie dotyczy to dróg lokalnych, jak na przykład w gminie Budry, Rajgród czy Kobylin – Borzymy, gdzie ziemie zostały przekazane przez Filię w Suwałkach. Z kolei OT ANR w Szczecinie przekazał tereny pod drogę powiatową, pomiędzy Łukęcinem i Strzyżewem. Takie przypadki można by mnożyć.
Oddziały Agencji w całym kraju przekazuję też grunty pod obiekty użyteczności publicznej takie jak hydrofornie, studnie głębinowe, parkingi samochodowe, przepompownie i oczyszczalnie ścieków, bazy Ochotniczej Straży Pożarnej, infrastrukturę przeciwpożarową, przystanki i pętle autobusowe.
Biorąc pod uwagę powyższe przykłady oraz całkowitą liczbę (ok. 1100 ha) przekazanych nieodpłatnie przez Agencję Nieruchomości Rolnych w roku 2008 gruntów wyraźnie widać jak istotną rolę odgrywa Agencja w poprawianiu jakości życia społeczności lokalnych żyjących na terenach popegeerowskich.
anr.gov.pl
|