Dziś jest: Piątek 29 kwietnia 2022, imieniny: Piotra i Pawła

2022-03-18 08:16:41

"Pomnik ze spiżu, porcelany czy...pikseli"

Szanowni Państwo, 18 marca br. o godzinie 18:00 zapraszamy na debatę o współczesnych upamiętnieniach Józefa Piłsudskiego pt. „Pomnik ze spiżu, porcelany czy… pikseli?”. Spotkanie można będzie oglądać na profilu Facebook Niepodległej lub kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Debata zorganizowana przez Biuro Programu "Niepodległa" i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pt. „Pomnik ze spiżu, porcelany czy… pikseli?” poświęcona będzie współczesnym upamiętnieniom osoby Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się w przeddzień imienin Marszałka, niegdyś hucznie obchodzonych w całej Polsce.

Józef Piłsudski trafił na pomniki już za życia – pierwszy powstał w 1921 roku. W czasie II wojny światowej okupanci rozpoczęli usuwanie wizerunków Marszałka z przestrzeni publicznej, a dokończyły to władze komunistyczne. Zniknęły pomniki, nazwy ulic i patronaty, ale nie zniknęła pamięć podtrzymywana w domach, w których przechowywano pamiątki i wizerunki Marszałka. W latach dziewięćdziesiątych Piłsudski zaczął powracać na cokoły i na tabliczki miejskie jako symbol niepodległości. Jego upamiętnienia znajdują się dziś w większości miast w Polsce.

Piłsudski wkroczył także do popkultury, przy okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zadomowił się na kartach komiksów, w grach komputerowych, memach. Stał się przez to postacią bliższą współczesnym Polakom. W jakiej formie powrócił? Jakich wizerunków bohatera narodowego oczekuje społeczeństwo? Dlaczego społeczne komitety i lokalne władze decydowały się na rekonstrukcję przedwojennych pomników? Czy Polacy i artyści mają pomysł jak przedstawiać Piłsudskiego w formie współczesnej? Czy artyści chętnie podejmują temat?

Odpowiedzi m.in. na te pytania postarają się udzielić uczestnicy debaty „Pomnik ze spiżu, porcelany czy… pikseli?” 18 marca o godzinie 18:00, której będzie można przysłuchiwać się w siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku lub śledząc w internecie:

W dyskusji udział wezmą: dr Ewa Klekot jako prowadząca debatę, prof. Stanisław Brach, Krzysztof Noworyta, prof. Maria Poprzęcka oraz dr Ewa Toniak. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/debata-naukowa-na-imieniny-marszalka-pilsudskiego-pomnik-ze-spizu-porcelany-czy-pikseli/.

Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu "Niepodległa+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do publikacji komentarza - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Kierownik jednostki jest procesorem danych osobowych.

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Czytaj również

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szukaj

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczne Biuro Obsługi Interesantaelektroniczny samorząd

System RadaLokalne Centrum CertyfikacjiDziennki UstawMonitor Polskie - Wrota Powiat Stargardzki

ISO

Kalendarz

  Kwiecień 2022 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30