2021-11-05 09:50:44
Afrykański pomór świń (ASF)
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Jak postępować po znalezieniu padłego dzika? Jakie dokumenty muszą wystosować właściciele gospodarstw? Sprawdź poniżej.
Należy powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia – informuje Główny Lekarz Weterynarii. Jeśli możemy, oznakujmy miejsce, gdzie zwłoki się znajdują, celem łatwiejszego ich znalezienia przez służby weterynaryjne. Należy także zgłosić fakt znalezienia martwego dzika do lokalnego powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub do straży miejskiej, gminnej lub do koła łowieckiego. Zalecenia te dotyczą także dzików, które padły wskutek wypadków komunikacyjnych (np. potrącone przez samochód), lub padły dawno temu, a zwłoki są już w znacznym rozkładzie.
W związku z zagrożeniem ASF, w lesie nie wolno także pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, nie wolno spuszczać psów ze smyczy, a na obszarach występowania ASF osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny, niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia ASF, w tym szczególnie odkażanie rąk i obuwia – nakazuje Główny Lekarz Weterynarii. – Osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem afrykańskiego pomoru świń, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z utrzymaniem świń.
Ludziom zakażenie wirusem ASF nie grozi, jednak ewentualny kontakt z martwym dzikiem może spowodować przeniesienie wirusa do gospodarstwa i zakażenie stad trzody chlewnej. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, wirus ASF może prze długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one uprzątane ze środowiska.
PLIK - Pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stargardzie
PLIK - Plan bezpieczeństwa biologicznego gospodarstwa do 300 sztuk średniorocznie
PLIK - Plan bezpieczeństwa biologicznego gospodarstwa powyżej 300 sztuk średniorocznie
PLIK - Wytyczne praktyczne wdrożenie zasad spełniania wymagań bioasekuracji
Czytaj również